Wielu z nas, szczególnie wynajmujących mieszkanie lub pokój poszukuje sprzętu do grania, lecz kluczowym wymaganiem jest jego MOBILNOŚĆ. Wybór pada więc na laptopa. Jednak czy warto dzisiaj kupić laptopa gamingowego?

Przy obecnych cenach kart graficznych śmiało można stwierdzić, że tak. Za cenę karty graficznej i dobrej klawiatury czy dysku twardego dostaniemy gotowy do użycia i grania sprzęt.
Musimy jednak mieć na uwadze kilka kompromisów: najczęściej będzie to słabsza, niż normalny monitor, matryca. Odświeżanie 144Hz jest ważne, ale sama technologia produkcji tej matrycy również jest czynnikiem pierwszorzędnym.
Graficy zdecydowanie powinni poszukiwać matrycy IPS, ponieważ posiada najlepsze odwzorowanie kolorów.
Graczy zadowoli słabszy rodzaj matrycy z wyższym odświeżaniem.
Podstawą jest też oczywiście dysk SSD. Praca na HDDku w dzisiejszych czasach to skazanie się na dobrowolne tortury lub marnotrawstwo cennego czasu. Pojemność to już indywidualna kwestia.

Jeśli zastanawiacie się ile GB ram jest Wam potrzebne, to jeśli macie możliwość, kupujcie sprzęt wyposażony w minimum 16GB. 8GB na dzień dzisiejszy potrafi zapchać się podczas grania i wyrzucać nas z aplikacji czy po prostu „zacinać” nam laptopa.

Całkowitą podstawą jest karta graficzna. Jeśli chcesz tylko przeglądać internet i ewentualnie pograć w Albiona lub gry przeglądarkowe, to możesz zaoszczędzić i wyposażyć się w laptopa ze zintegrowaną kartą graficzną. Jednak jeśli jestem bardziej wymagającą osobą lub grafikiem, to nie obejdzie się bez karty dedykowanej.
Na chwile obecną absolutnym minimum (podkreślam, moim zdaniem, a ja należę do tych wymagających) jest RTX 2060 lub karty z serii 3000. Ma to swoją cenę, ale tak jak wspomniałam – za niewiele więcej niż sama karta dostajemy gotowy sprzęt, a przecież do komputera musielibyśmy dokupić jeszcze monitor i zestaw urządzeń peryferyjnych. Przy laptopie możemy się ograniczyć tylko do zakupu poczciwej myszki i opcjonalnie podkładki chłodzącej.

Jaki z tego wniosek?

Jeśli potrzebujesz czegoś mobilnego, co zarówno będzie Twoim centrum rozrywki jak i sprzętem, który można zabrać wszędzie – warto rozważyć taki zakup. Laptopy obecnie dorównują mocą obliczeniową stacjonarnym komputerom, szczególnie te z wyższej półki cenowej.

  1. Tani laptop gamingowy, dysk SSD, 16GB ram – Ceneo
  2. Legion z procesorem i7 oraz RTX 2060 – Ceneo
  3. Laptop 17,3 cala z RTX 3050 – Ceneo
  4. HP Omen z procesorem Ryzen 5 i grafiką 1650 (dla mniej wymagających) – Ceneo

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *